Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Okulda Diyabet Programı

318 Görüntülenme

Hayat Çok Değerli Kulübü

 

Sağlık Bakanlığı Ulusal Diyabet Kontrolü Programı kapsamında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından 2010’da başlatılan ve Türkiye’de bir ilk olan “Okulda Diyabet Programı” ile çocuklarda diyabet, şişmanlık ve sağlıklı beslenme konusunda öğrencilere, öğretmenlere ve velilere bilgi verildi. Türkiye’de iki yılda 500 binin üzerinde öğretmene, 7,5 milyondan fazla öğrenciye ve 600 bine yakın veliye ulaşan programın amacı “Çocuklarda Diyabet”konusunda farkındalık yaratmaktı. 

 

Proje kapsamında öğrenciler, öğretmenler ile velilerde çocuklarda diyabet ve sağlıklı beslenme bilinci oluşturuldu ve kuvvetlendirildi. Program sayesinde eğitimciler ve veliler, diyabet semptomlarına sahip olduğundan şüphelendikleri çocukları doktora yönlendirerek tedaviye başlamalarını sağladı.

MEB, eğitim kurumlarının yemekhane ve kantinlerinde enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekleri ile kızartma ve cipslerin satışlarını yasaklayarak programı güçlendirmiş oldu.

Sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın diyabeti önlemede ve diyabetle yaşamadaki önemini vurgulayan program diyabetli çocuklara yönelik koruyucu önlemler alınması için çalışmalara devam ediyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün okullarda etkinlik yapılan günler arasına girmesi ve üniversiteye giriş gibi merkezi sınavlarda diyabetli çocuklara yönelik koruyucu önlemler alınmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Ayrıca “Beslenme Dostu Okul Sertifikasyonu” ve “Diyabetli Çocuklara Burs Programı” projeleri de programın önümüzdeki dönemde hayata geçireceği projeleri arasında yer alıyor.

 

 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP
#Doğancan #Ateş # 19-06-2013 16:20:00

Bence her okula biz şeker hastalarının durumlarını zamanında anlayabilecek bir hemşire gerekiyor. Aynen videoda da arkadaşımızın dediği gibi sınav anında şekerimiz düşüyor ve sınavda soruyu okuduğumuzda şekerimiz düştüğü için anlayamaya biliyoruz. Başta söylediğim gibi her okulda bir hemşire olsa biz de böyle bir durumla yüz yüze geldiğimizde zorlanmaya biliriz.

Yukarı